מועדון הכדורסל הפועל "שלמה" תל אביב | האתר הרשמי | "בהפועל בונים שושלת, לא באים לגנוב אליפות ולברוח"

"בהפועל בונים שושלת, לא באים לגנוב אליפות ולברוח"

סדרת רבע הגמר, המפתחות וההכנות לשלב הבא, המאצ'אפ עם ירושלים והעתיד של הפועל - מאמן הקבוצה, דני פרנקו בריאיון לאתר הרשמי

30/05/2023
אנחנו מגיעים אחרי יותר משבוע בלי משחק, איך ניצלתם את הזמן? זה שיחק לטובתנו או שהיית מעדיף להמשיך לשחק ישר?
קודם כל, שמחנו לסיים את הסדרה שלנו ב-0:3, שמחנו להרים את הרמה ואת הקצב ממשחק למשחק. אנחנו מרגישים שהגענו לפלייאוף ברמת כושר טובה, וזה חשוב. אין חוקים, לשחק ברצף או לא לשחק ברצף - זה לא באמת משנה. בשורה התחתונה ברור לכולנו שאנחנו נצטרך להיות במיטבנו מול כדורסל שונה. מבחינת השבוע האחרון, ניצלנו את הזמן כדי לעבוד על עצמנו. חוסר הוודאות לגבי זהות היריבה יכול להוציא אותך מחדות כי בעולם הזה יותר קל לתפקד בצורה טובה כשיש לך מטרה מול העיניים ולא כשהולכים לקראת הלא נודע, אז ניצלנו את הזמן כדי לעבוד על הדברים שלנו ולטפל בעצמנו.
 
מה המפתחות שלנו לסדרה הבאה?
המפתחות שלנו זהים לאורך כל השנה. גם בליגה וגם באירופה המספרים לא משקרים: כשאנחנו טובים בריבאונד, כשאנחנו מגיעים לממוצע כמות האסיסטים שאנחנו יודעים לעשות במשחק וכשאנחנו שומרים על הכדור ונמנעים מאיבודים מיותרים - לכל קבוצה קשה מאוד לנצח אותנו. אלה הדברים עליהם אנחנו שמים דגש מתחילת השנה. בפלייאוף, לכל קבוצה יש איזשהו מימד של התמודדות מנטלית עם הכלה של תסכולים. אני מדבר על היכולת להרים את הראש אחרי פעולה פחות טובה לקראת הפעולה הבאה, להיות מרוכז אך ורק במה שתלוי בנו וקשור אלינו - זאת העבודה שלנו על המגרש. לא להתעסק בשופטים, לא להתעסק ביציע - רק בעבודה על המגרש. וכמו שראינו, אם מנצחים אז בשמחה אפשר גם לרוץ ליציע (צוחק).
 
מה מהדברים שעשינו בסדרה מול נס ציונה הכי היית רוצה שנביא לחצי הגמר?
במשחק הראשון היינו בפיגור וידענו להתגבר עליו בצורה יוצאת מן הכלל, לאורך כל העונה פיגורים בהרבה משחקים פחות מלחיצים אותנו, אבל צריך לקחת בחשבון שבפלייאוף זה קצת אחרת. בטח עכשיו, כשהסדרה היא הטוב מ-3 ולא הטוב מ-5 כמו בשלב הקודם. זה הבדל גדול. אנחנו חייבים לשמור על קור רוח בצורה הטובה ביותר ולהיות הכי אגרסיביים.
 
דיברת על המשחק הראשון בסדרה נגד נס ציונה, בו ירדנו בפיגור למחצית. במחצית השנייה זה כבר היה נראה קבוצה אחרת על הפרקט - קח אותנו לחדר ההלבשה, היה שם משהו שונה?
היו קצת צעקות, קצת עצבים וזהו. קצת שונה מבדרך כלל, כמה דרגות מעל מה שהיה עד עכשיו. הרגשתי שהיה צורך בזעזוע אחר, השחקנים הגיבו יפה ומשם התקדמנו הלאה.
 
המשחקים מול ירושלים העונה לא היו פשוטים עבורנו. מתוך ארבעה משחקים ניצחנו רק באחד ודווקא במשחק החוץ. איך דואגים שלא תהיה בעיה מנטלית במפגש איתם?
אין ספק שהמשחקים עם ירושלים יושבים לכולנו בראש. המאצ'-אפ שלנו איתם לעיתים לא אידיאלי. אני חושב שאנחנו מגיעים בכושר אישי טוב. אנחנו מגיעים עם ביטחון שאנחנו יכולים לנצח את הסדרה הזאת ולהמשיך לחלום. ברור לנו שזה יהיה מאוד קשה, ברור לנו שנצטרך לנשוך שפתיים, ברור לנו שנצטרך להעלות משמעותית את רמת האגרסיביות. אנחנו מכירים את הקשיים שהיו, אבל הכל שייך לנחלת העבר. הסדרה הזאת מתחילה מאפס. לפלייאוף יש את החיים שלו ואת החוקים שלו - אנחנו באים מוכנים.
 
יש לך ניסיון רב במעמדים האלה, אתה עדיין מתרגש? איך עובר עליך שבוע כזה? 
אין לי זמן להתרגש. אני מאוד מאוד שקוע בעבודה. אני מתמקד בלחשוב על הקבוצה שלי ולנסות להבין איפה היריבה יכולה להפתיע אותנו. אני רוצה להגיע לכל משחק כשאני מרגיש שניסיתי לכסות כל אספקט שיכול להקשות על הקבוצה. כמובן שאף פעם אין 100%, אבל בסופו של יום - לכל קבוצה שנשחק נגדה יש איפיון מאוד מאוד ספציפי. אף אחת לא יוצאת מעורה בשביל שיטת משחק כזו או אחרת. הקבוצות נצמדות למה שעבד להן ולדברים שיש להן ביטחון בו. נגד נס ציונה ציפיתי שיהיו כל מיני אלמנטים טקטיים שיפריעו לנו לשחק, ואני חושב שבסדרה הקרובה זה לא יהיה העניין - אלא יותר היכולת שלנו לנסות ולהפתיע עם דברים חדשים, זה מתבקש לנוכח ההתמודדויות האחרונות שלנו עם ירושלים. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי שהדברים יהיו בשליטה שלנו, אני מאוד מאמין באנשים פה, יש פה אחלה חבר'ה. כולם מאוד מחוברים למקום, ואני בטוח שאנחנו נצא לקרב בצורה הכי טובה שאנחנו יכולים, אנחנו נהיה שם אחד בשביל השני, באש ובמים, בפיגורים, בכל מצב שאפשר - בשביל להגיע הכי רחוק שאנחנו יכולים. כולנו רוצים לשבור את תקרת הזכוכית ולהגיע לגמר.
 
אז אם לא בהכנה למשחק, מתי אתה כן מתחיל להתרגש?
אני לא מתעסק בזה. שמע, בפיינל פור הקודם (עונת 2017/2018) הייתה התרגשות אדירה ופרץ של רגשות. אם מסתכלים בהשוואה לימינו אנו - זאת לא אותה הקבוצה, אפילו לא אותו מועדון. התחושה היא שאנחנו מנצחים כי אנחנו טובים ומגיע לנו. אולי השמחה אחרי הסדרה עם נס ציונה הייתה בעצם יותר הקלה. אני חושב שהתחושות והרחשים מסביב קצת עושים לנו עוול. כי אמרו עלינו שניקח אליפות עוד לפני שהעונה התחילה, ומהרגע שצירפנו את צ'יף אמרו שזאת הפועל הכי טובה שהייתה אי פעם - זה לא משנה אם זה נכון או לא נכון, ברמת הריגוש והצפייה המטרה היחידה שבאמת תרגש אותנו נמצאת בטופ. עם זאת, אסור לשכוח מאיפה באנו, המטרה שלנו היא לא לבוא בשנה אחת ולגנוב אליפות. המטרה שלנו היא לבנות שושלת של שחקנים שתיקח את הפועל תל אביב שנה אחרי שנה אחרי שנה למעמדים הכי גבוהים שיש. המטרה שלנו היא לקחת את הקהל הזה, שבא איתנו למסע ארוך ברחבי אירופה, קהל שהתרגש, התלהב וחגג איתנו - המטרה שכל שנה תהיה חגיגה. יש לנו ליבה טובה וחזקה של שחקנים ואנחנו רק יכולים לצמוח ממנה. כרגע אנחנו בחצי הגמר, עשינו עבודה מצויינת עד כה. אחד הדברים היפים בקבוצה שלנו השנה הוא שחיברנו המון בני אדם שכיף להזדהות איתם - גם בתור אוהד וגם בתור האנשים שחיים ועובדים פה ביום יום. אלה האנשים שאנחנו צריכים לנצור איתנו, לחזק אותם ולהגיע איתם לעוד מעמדים משמעותיים בהמשך. עם זה משנה לשנה נוכל לכוון גבוה. אף אחד פה לא שבע מההגעה שלנו לחצי הגמר, אנחנו נעשה את הכל בשביל לנצח ואם לא ננצח אנחנו נהיה מאוד מאוד מאוכזבים, אבל מצד שני - הפועל תל אביב זה לא גימיק חולף שבאה לגנוב תואר ולברוח לפני שיתפסו אותו. הפועל פה, הפועל פה כדי להישאר, וכל שנה נלך עוד ועוד קדימה - הכי גאים שאפשר.
 
בוא נלך רגע ליום רביעי: יש את 20 השניות האלה, טווח הזמן בין הכיף האחרון עם השחקן שעולה בחמישייה עד לג'אמפ בול. מה עובר לך בראש?
רק מחכה שיתחיל. רוצה לראות את השופט זורק את הכדור באוויר ושנתחיל לשחק. המשחק הוא החלק הכי קל, כי למשחק יש דינמיקה מסויימת ואתה צריך לחיות את הדינמיקה ולנהל את הקבוצה בהתאם לכל מה שעבדנו ביחד עם העוזרים שלי שתמיד שם. העיניין האמיתי הוא עד המשחק, להרגיש שהקבוצה מוכנה. בתקופת ההכנה אתה מוצא אלף תסריטים להתפתחות של המשחק ותמיד כשהמשחק יגיע זה יהיה התסריט האלף ואחת. אי אפשר באמת לדעת מראש איך משחק יתפתח. יש תכנית משחק, אתה יודע מה אתה רוצה שיקרה כדי לא להיות מופתע, ואנחנו נצטרך לדעת שאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לעשות על המגרש. מפה והלאה - איך זה יבוא לידי ביטוי? כמה טוב נבצע? כמה נקלע? כמה נחטיא? כמה נשמור? כמה ריבאונד ניקח? איך שחקן כזה או אחר ישחק? - זה כבר המשחק עצמו וזאת העבודה הקלה. השורה התחתונה היא להגיע לרגע המשחק עם חדות, אנרגיה ואגרסיביות מקסימלית.
 
איך אתה מרגיש את הקבוצה בשלב הזה של העונה? מבחינה מקצועית ומנטלית, היא נמצאת במקום בו רצית שנהיה?
הקבוצה היום בשיא הריכוז והמיקוד שלה. בין אם זה ברמת השחקנים עצמם או ברמת הקבלה של השחקנים את האחר - בהסתכלות אחורה על העונה שעברנו, אנחנו נמצאים בנקודה שכולנו יודעים ומכירים אחד את השני ויודעים למה לצפות אחד מהשני. אני חושב שאנחנו נמצאים במקום טוב. מאמנים תמיד יגידו שיכול להיות יותר טוב ושיש עוד המון מה לשפר כי תמיד אפשר יותר, אבל אני חושב שעם היתרונות ועם החסרונות שלנו אנחנו נמצאים במקום מאוזן. רק שנהיה בריאים כולם (טפו טפו טפו) זה הכי חשוב. כולם כאן מחכים כבר לעלות למאני טיים.
 
מסר לאוהדים לסיום?
יש לנו מטרה - ללכת הכי רחוק שאנחנו יכולים. אנחנו מכירים את היריבה הבאה שלנו בדרך לשם וכולנו זוכרים את המשחקים איתם במהלך העונה, יש לנו מה להוכיח. אנחנו נבוא, נעשה את הכי טוב שלנו, נשאיר את הכל על המגרש בשביל לעשות עוד צעד קדימה בעונה הזאת.
הפועל בחצי גמר גביע ווינר סל

הפועל בחצי גמר גביע ווינר סל

23/09/2023
הפועל ת"א 23/24 יוצאת היום רשמית לדרך!

הפועל ת"א 23/24 יוצאת היום רשמית לדרך!

22/09/2023
הפועל זכתה בטורניר ווינר 2023 ת"א!

הפועל זכתה בטורניר ווינר 2023 ת"א!

19/09/2023